FOTOZDROJ:.24dnes.sk
Umenie sa pre nich stalo nielen formou vyjadrenia, ale aj terapiou. Ich príbehy ukazujú, aká tenká môže byť hranica medzi utrpením a genialitou.
Van Gogh je pravdepodobne najznámejší umelec, ktorého tvorba bola úzko spätá s psychickým ochorením. Trpel depresiami, halucináciami a pravdepodobne bipolárnou poruchou. Počas jednej zo svojich psychotických epizód si odrezal ucho a napokon vo veku 37 rokov spáchal samovraždu. Za života predal len jeden obraz, no dnes sú jeho diela ako Hviezdna noc či Slnečnice ikonami svetového umenia. V každom ťahu štetca cítiť jeho krehký, no vášnivý vnútorný svet.
Nórsky maliar Edvard Munch vytvoril jedno z najikonickejších diel výtvarného umenia – Výkrik. Tento obraz nie je len symbolom existenciálnej hrôzy, ale aj odrazom jeho vlastného duševného stavu. Munch celý život zápasil s úzkosťami a depresiou. Vo svojich denníkoch písal o neutíchajúcom vnútornom kriku, ktorý ho prenasledoval. Hoci sa niekoľkokrát liečil na psychiatrii, nikdy neprestal tvoriť – maľovanie bolo jeho spôsobom, ako prežiť.
Japonská umelkyňa Yayoi Kusama je známa svojimi hypnotickými inštaláciami a vizuálnou explóziou bodiek, ktoré sa tiahnu naprieč celou jej tvorbou. Kusama trpí od detstva halucináciami, v ktorých vidí nekonečné vzory a pohybujúce sa tvary. Dobrovoľne žije v psychiatrickej liečebni v Tokiu, kde aj naďalej neúnavne pracuje. Jej diela sú dôkazom, že aj z chaosu mysle môže vzniknúť fascinujúca krása.
Americká poetka Sylvia Plath patrí k najvýraznejším hlasom ženskej literatúry 20. storočia. Trpela ťažkou depresiou, ktorá sa zrkadlila v jej poézii i próze – najmä v autobiografickom románe Sklenený zvon. V ňom detailne popisuje pocity úzkosti, izolácie a zúfalstva. Sylvia napokon zomrela vlastnou rukou vo veku len 30 rokov. Jej dielo však zostáva výnimočným svedectvom o krehkosti ľudskej psychiky.
Mexická maliarka Frida Kahlo zažila fyzickú bolesť aj duševné trápenie. Po nehode v mladosti prešla množstvom operácií a celý život trpela chronickými bolesťami. Jej utrpenie však nebolo len telesné – bojovala aj s depresiami a pocitom odcudzenia. Svoje emócie vkladala do výrazných autoportrétov, ktoré prepája realitu, symboliku a surrealizmus. Vďaka svojej autentickosti sa stala nielen ikonou umenia, ale aj odvahou hovoriť o tom, čo bolí
Duševná choroba nie je prekážkou geniality – v prípade týchto umelcov bola často jej palivom. Ich tvorba vznikala v tieni bolesti, no svieti dodnes. Pripomína nám, že aj z najtemnejších zákutí mysle môže vzniknúť niečo výnimočné.
FOTOZDROJ:.24dnes.sk, ZDROJ: zaujimavysvet.sk
Sestra mi poradila, aby som do aviváže pridala lyžicu soli: Odkedy poznám účinok, robím to…
Odstraňovanie mastnoty z digestora, kuchynských skriniek či úchytiek môže byť skutočnou výzvou. Kvapky tuku sa…
Láska pod útokom: Čo sa stane, keď zdieľate svoj súkromný život online? Keď zdieľame svoje…
Strata, ktorá zmenila všetko Strata dieťaťa je jednou z najväčších bolestí, akú môže človek zažiť.…
Chcete, aby vaše uteráky zostali mäkké, savé a dlho vydržali? Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.…
Úžasné inšpirácie, ako využiť prázdne fľaše od vína. Už ich nikdy nevyhodíte! Dobré víno je…