Ľudský mozog tvorí len približne 2 % telesnej hmotnosti, ale spotrebúva až 20 % energie, ktorú telo vyprodukuje. Prečo by evolúcia vytvorila tak náročný orgán, ktorého 90 % by zostávalo nečinných?
Biológovia tvrdia, že telo nedrží „nepotrebné“ alebo „nevyužité“ časti len tak. Každý orgán, každý systém má svoj zmysel – a mozog je extrémne optimalizovaný na výkon. Nemá žiadne „skladovacie priestory“ zbytočnej mozgovej hmoty.
Myšlienka, že máš v hlave ukrytý obrovský nevyužitý potenciál, je veľmi lákavá. Ľuďom ponúka nádej, že môžu objaviť v sebe niečo výnimočné. Že ich „supermozog“ čaká len na správny návod. Táto predstava sa výborne predáva:
Problém je, že takáto nádej nie je postavená na faktoch. Mozog nepotrebuje „aktivovať“. Potrebuje trénovať, stimulovať, rozvíjať a udržiavať. Nie magickým spôsobom, ale prácou, zvedavosťou a učením.
Ľudský mozog je nepredstaviteľne výkonný. Nepotrebuješ ho „odomknúť“, pretože už je odomknutý. Nepotrebuješ ho „zapnúť na 100 %“, pretože pracuje neustále.
To, čo môžeš urobiť, je začať si vážiť jeho skutočné možnosti – nie tie hollywoodské.
Mozog nie je superpočítač so spiacim režimom. Je to živý, reagujúci, formovateľný orgán, ktorý čaká na každé tvoje rozhodnutie. A využívaš ho oveľa viac, než ti kedy tvrdili.
Page: 1 2
Každý, kto niekedy trpel upchatým nosom, vie, aké nepríjemné to môže byť – a že…
Keď sa rozhodla, že jej pomôže, bola to len kamarátka. Blízka, spoľahlivá, tá, ktorá ťa…
Každý z nás má malé zlozvyky, ktoré považujeme za neškodné. Prekrížené nohy pri sedení, zanedbaný…
Petra nikdy nebola typ človeka, ktorý by si niečo vymýšľal. Pracovala, starala sa o rodinu,…
Niekedy si myslíme, že ľudia, ktorým veríme, sú rovnakí aj v súkromí. Že ak si…
Každé ráno otvoríš telefón a bez premýšľania skontroluješ správy, počasie, sociálne siete. Klikáš, lajkuješ, zadávaš…