V utorok zomrel vo Varšave vo veku 98 rokov Marian Turski, známy novinár, historik a bývalý väzeň koncentračného tábora Auschwitz. Od roku 2021 zastával funkciu predsedu Medzinárodného osvienčimského výboru (IAK), organizácie združujúcej preživších holokaustu a ich združenia z 19 krajín.
Túto správu priniesol aj poľský týždeník Polityka, kde Turski pôsobil dlhé roky ako redaktor.
Osud ovplyvnený vojnou
Marian Turski sa narodil 26. júna 1926 v litovskom meste Druskininkai v rodine poľských židov pod menom Mosze Turbowicz. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa jeho rodina v roku 1942 ocitla v gete v poľskej Lodži. Jeho príbuzných neskôr deportovali do koncentračného tábora Auschwitz, kam bol aj on zaradený v auguste 1944 v jednom z posledných transportov.
V januári 1945 prežil pochod smrti do Buchenwaldu a neskôr aj presun do Terezína. Po oslobodení bol vážne chorý na týfus, no vďaka pomoci spojeneckých vojsk sa mu podarilo prežiť.
Novinárska dráha a verejná činnosť
Po vojne sa usadil vo Varšave, kde sa aktívne zapojil do politického a spoločenského života. V roku 1945 vstúpil do mládežníckej organizácie Poľskej robotníckej strany (PPR) a neskôr pracoval v tlačovom oddelení Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PZPR). Od roku 1957 pôsobil ako publicista a od roku 1958 viedol historickú rubriku týždeníka Polityka, kde strávil desiatky rokov.
Bol taktiež predsedom Židovského historického inštitútu vo Varšave a členom výkonnej rady Združenia židovských veteránov a obetí druhej svetovej vojny. Za svoju prácu na uchovávaní historickej pamäte si vyslúzil mnohé ocenenia.
Posolstvo budúcim generáciám
Pri 75. výročí oslobodenia tábora Auschwitz v roku 2020 predniesol pamätný prejav, v ktorom varoval pred prekrúcaním histórie a vyzval ľudí, aby sa nestali ľahostajnými voči nespravodlivosti a diskriminácii.
„Osvienčim nespadol z neba. Nebuďte ľahostajní, keď vidíte klamstvá o dejinách. Nebuďte ľahostajní, keď vidíte, že minulosť sa prekrúca tak, aby vyhovovala súčasnej politike. Nebuďte ľahostajní, keď je diskriminovaná akákoľvek menšina,“ zdôraznil.
Zároveň navrhol, aby sa zaviedlo jedenáste prikázanie: „Nebuď ľahostajný.“
Smrť Mariana Turského predstavuje stratu nielen pre poľskú židovskú komunitu, ale aj pre celú spoločnosť, ktorá si jeho odkaz bude dlho pamätať.
Zdroj: redakcia zlatycas.sk. Zdroj foto: wikipedia