Voňavý korbáč, pomaľované kraslice a studená voda z potoka – aj takto vyzerá Veľká noc v našom regióne. Tradičné zvyky síce v čase menia svoju podobu, no podstata zostáva – radosť, rodinné stretnutia a úcta k tradíciám, ktoré spájajú celé generácie. Ako sa Veľká noc slávi v našom meste dnes a čo všetko si pamätajú starší obyvatelia?
Zvyky, mesto a tradícia na Veľkú noc: Ako sa sviatky jari slávia u nás
Veľká noc patrí k najvýznamnejším sviatkom kresťanského roka. V našom regióne sa však spája aj s bohatým súborom ľudových zvykov a tradícií, ktoré si mnohé rodiny odovzdávajú z generácie na generáciu.
Od kostola až po korbáč
Kým Zelený štvrtok a Veľký piatok patria najmä modlitbám a duchovnému stíšeniu, na Veľkonočný pondelok to už v uliciach mesta ožíva. V niektorých mestských častiach či dedinách v okolí je ešte stále možné stretnúť skupinky šibačov s korbáčmi z vŕbového prútia. Dievčatá oblievajú vodou, za čo si vyslúžia výslužku – najčastejšie maľované vajíčka, sladkosti alebo výnimočne aj niečo ostrejšie pre „veľkých“.
Moderné časy, tradičné korene
Zatiaľ čo kedysi bola šibačka celodennou udalosťou, dnes sa často odohráva v užšom kruhu rodiny. Mnohí mladí muži dávajú prednosť rýchlej návšteve a symbolickému vyšibaniu, no práve vďaka školám, folklórnym súborom a kultúrnym inštitúciám sa tieto zvyky stále udržiavajú pri živote.
„Sme radi, že sa každý rok nájde niekto, kto príde vyšibať aj naše deti. Aj keď to už nie je ako kedysi, stále je to pekná tradícia,“ hovorí pani Elena, 78-ročná obyvateľka mesta.

Mesto ožíva remeslom aj folklórom
Súčasťou veľkonočného obdobia sú aj tematické podujatia – veľkonočné trhy, dielničky na výrobu kraslíc, ukážky zdobenia perníkov či pletenia korbáčov. V tomto roku sa vo vestibule mestského kultúrneho domu opäť konala obľúbená výstava „Veľká noc očami detí“, kde žiaci základných škôl vystavovali vlastnoručne zdobené kraslice a jarné dekorácie.
„Cieľom je priblížiť deťom tradičné remeslá a ukázať im, že Veľká noc nie sú len čokoládové zajace z obchodu,“ vysvetlila organizátorka výstavy Marta G. z mestského kultúrneho strediska.
Symboly, ktoré spájajú
Bez ohľadu na to, ako sa konkrétne zvyky vyvíjajú, Veľká noc zostáva sviatkom stretnutí, rodiny a radosti z príchodu jari. Mesto v tomto období zdobia prvé kvety, park ožíva farebnými vajíčkami zavesenými na stromoch a deti sa tešia na prázdniny.
Voda, korbáč, vajíčko – jednoduché symboly, ktoré spájajú minulosť s prítomnosťou a ukazujú, že aj v modernom svete má tradícia svoje pevné miesto.
FOTOZDROJ: facebook.com