Telo si pamätá traumu, aj keď hlava nie. A často to robí cez ekzémy, bolesti či únavu

Stalo sa ti niekedy, že ťa bez zjavného dôvodu prepadla nevysvetliteľná únava? Alebo ti z ničoho nič vypukol ekzém, aj keď si nezmenil stravu ani kozmetiku? Možno ťa začal bolieť chrbát, no fyzioterapeut nenašiel žiadnu mechanickú príčinu. Tvoje telo môže hovoriť jazykom, ktorý si ešte nenaučil rozumieť – jazykom nevyjadrenej traumy.

Aj keď si nepamätáš všetky zlé veci, ktoré sa ti v živote stali, tvoje telo si ich pamätá až bolestivo presne. A keď ich nevyjadríš, nezvedomíš, alebo ich od seba oddelíš, telo ich preberie za teba. Vyrážkami, bolesťami, stiahnutými svalmi, únavou, migrénami, tráviacimi ťažkosťami. Ticho, ale dôrazne.


Trauma, ktorá sa neschovala v hlave, ale uložila do tela

Ľudské telo má schopnosť pamätať si zážitky inak než myseľ. Zatiaľ čo mozog zabudne alebo potlačí spomienky na bolestivé udalosti – z detstva, z toxických vzťahov, z náhleho šoku – telo ich nezabúda nikdy. Ukladá ich v napätí, v reflexoch, vo vnútornej biochemickej reakcii. Aj keď si vedome nespomenieš, tvoje nervové zakončenia áno.

Tento fenomén nie je ezoterická predstava. Množstvo terapeutov a odborníkov dnes potvrdzuje, že nevyriešená psychická bolesť sa skôr či neskôr zhmotní fyzicky. Telo sa totiž nechce stať skladiskom tichého utrpenia.


Ako trauma prehovára cez telo

Traumatické zážitky – aj tie, ktoré sa nám zdajú „malé“ – sa do nervového systému zapisujú ako biologické hrozby. A keďže nervová sústava riadi všetky systémy tela, dôsledky môžu byť rozmanité:

  • Ekzémy a kožné problémy – koža je najväčší orgán tela a zároveň najcitlivejší na stres. Trauma sa často „vypíše“ na koži, keď už nemá inú cestu von.
  • Chronická únava – keď telo žije dlhodobo v pohotovosti, vyčerpá zásoby energie, hormónov, vitality. Je to reakcia na neviditeľný stres, ktorý sa akumuluje roky.
  • Svalové bolesti a stuhnutie – najmä v oblasti šije, ramien a bedier. Telo si „pamätá“ údery, strach, zadržiavaný plač a napätie v konkrétnych svalových partiách.
  • Tráviace problémy – črevá sú priamo prepojené s nervovým systémom. Úzkosť, strach či potlačený hnev sa môže prejaviť ako reflux, zápcha, hnačka alebo bolesti brucha.
  • Migrény a tlak v hlave – najmä u ľudí, ktorí nikdy nedostali bezpečný priestor na vyjadrenie svojich pocitov. Telo potom komunikuje „tlakom vnútri“.

Prečo si trauma nájde inú cestu, ak jej tú pravú uzavrieme

Keď ťa niečo bolí psychicky – zrada, strata, zneužitie, hanba, odmietnutie – a ty túto bolesť nepriznáš, neprežiješ, neodsmútiš… telo ju neuloží do zabudnutia, ale niekam inam.

Niekam, kde sa stane chronickým napätím, somatickým symptómom, sebazničujúcim vzorcom správania. Niekedy ide o bolesť, ktorá nemá meno – len prítomnosť. Keď nevieš, čo ti je, ale cítiš, že niečo ťa zvnútra tlačí, dusí alebo vyčerpáva.


Nie si hysterický. Nie si slabý. Si človek, ktorého telo kričí

Často sa stáva, že keď človek príde k lekárovi s dlhodobou bolesťou, no výsledky vyšetrení sú „v norme“, lekár mu naznačí, že si to možno nahovára. Ale ty si nič nenahováraš. Tvoje telo reaguje na niečo, čo bolo skutočné. Možno dávno, možno potlačené, možno ignorované. Ale reálne.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *